Údržba dřevostavby
Životnost dřevostavby se udává cca na 100 let, životnost samotného dřeva na 200 let. Pokud však budeme dřevostavbu správně udržovat, můžeme její životnost několikanásobně prodloužit.
Že dřevěná stavení vydrží opravdu hodně, dokládá např. řada dřevěných domů v centru švédského Eksjö, pocházející z 16. století.
Dřevostavbám neškodí ani krátkodobé působení vody, nemusíte se bát plísní nebo škůdců. Dřevěné domy se staví na betonové základové desce a velký důraz je kladen na hydroizolaci – tzv. parozábrany v celé konstrukci.
Dřevěný dům se dá vysušit dokonce i po povodních.
U dřevostavby obvykle stačí jen udržovat střešní plášť a jednou za 10-20 let obnovit venkovní nátěr (výjimkou je modřín).
Samozřejmě i u dřevostaveb je nutné provádět pravidelné kontroly a pro zajištění bezproblémového bydlení je vhodné nechat si u odborníků provádět preventivní servis, který předchází případným větším problémům v budoucnu (např. i zdánlivě nevinné špatné těsnění u pračky může při ignorování znamenat větší finanční zátěž v budoucnu).
Velmi důležité u dřevostavby je větrání. V případě, že nemáte v domě zabudován řízený systém výměny vzduchu, je větrání nezbytné, jinak hrozí vznik plísní.
Náš tip: Pro čistý vzduch bez patogenů doporučujeme čističku vzduchu OneLife, která disponuje krásným designem, udržitelným filtrem a možností sledovat kvalitu vzduchu.
Konstrukci dřevostaveb je nutné nepřetěžovat. Když napadne velké množství mokrého sněhu, je vhodné nadměrnou sněhovou vrstvu co nejdříve odstranit. U zahradních domků ze dřeva není dobré připevňovat předměty na více stěnových palubek.